Straupes Labumi

Straupes evaņģēliski luteriskā baznīca

straupeslabumi 032
"Pilsbaznīca", Straupespag., Pārgaujas nov., LV-4152
Telefons: 22015579 , E-pasts: daiga.u@inbox.lv

Straupes baznīca ir celta 14.gadsimta otrajā pusē, tā veidota kā Lielstraupes pils dienvidu spārns. Kā sena pilsbaznīca tā ir vienīgā šāda veida celtne Latvijā.

;) 022

Baznīca ir vairākkārt pārbūvēta, atjaunota un restaurēta. Darbu gaitā iznīcinātas daudz mākslas vērtības, tomēr baznīcā vēl joprojām var apskatīt ap 250 gadu vecas sienas gleznas, kuras tika atklātas 1999.gadā veicot remontdarbus. Tāpat baznīcā no 17.gadsimta saglabājušies ērģeļu luktas un kanceles pildiņu gleznojumi, Georga fon Rozena kapa plāksne, kas tiek vērtēta kā viens no izcilākajiem renesanses tēlniecības darbiem Latvijā, baznīcas altāra daļā novietota marmora plāksne, kurā iegravēti 1914.-1920.gadā Straupes draudzes karā kritušo cīnītāju vārdi, tāpat pie baznīcas sienas atrodas plāksne, kas veltīta ērģelniekam, Straupes kora diriģentam un draudzes skolas pārzinim Dionīsijam Garklāvam, bet Straupes baznīcas logus rotā četras vitrāžas, kuru autori ir S.Vidbergs un N. Cēsniece.

filmēšana 029

Interesanti ir tas, ka Straupes baznīcai nav zvanu torņa. Koka zvanu tornis ir atsevišķi atdalīts no baznīcas ēkas un atrodas apmēram 100 metrus no baznīcas. Tā kā tornis ir veidots no koka, tad tas ir vairākkārt atjaunots. Pēdējais kapitālais remonts veikts 1988.gadā. laika gaitā ir nomainīti arī vairāki torņa zvani.

straupeslabumi 028

Kad 1702.gadā, Ziemeļu kara laikā,  krievu karaspēks tuvojās Straupei, zvanu no torņa noņēma un nogremdēja Pūricas ezerā, lai tas nekristu krievu rokās un netiktu pārliets lielgabala lodēs. Kad kara briesmas bija garām zvanu no ezera izvilka un uzstādīja vecajā vietā.

Kopš 1993.gadā Straupes baznīca ir nodota draudzes īpašumā, kas vēljoprojām aktīvi darbojas – baznīcā regulāri notiek Dievkalpojumi, Svētdienas skola un dažādi koncerti.

‹ Atpakaļ
Lapas izstrāde SIA Datnet IT