Straupes Labumi

Lielstraupes pils

;) 011
"Lielstraupes pils", Straupes pag., Pārgaujas nov., LV-4152

Mājas lapa: www.straupesslimnica.lv

Pirmās ziņas par pils celšanu ir no 1263.gada. Tāds gadaskaitlis redzams virs vārtu velves pils pagalmā. Turpat redzams arī Rozenu dzimtas ģerbonis.straupeslabumi 023

Domājams, ka sākotnēji pils varētu būt torņveida celtne un tikai vēlāk piebūvēti austrumu un rietumu korpusi, tā iegūstot kāšveida izskatu. 14.gadsimtā pilij tika piebūvēta baznīca, tādējādi līdz pat mūsdienām Lielstraupes pils ir saglabājusi savu unikalitāti, jo ir vienīgā pils Latvijā, kas vienā korpusā apvienota ar baznīcu.

Lielstraupes pils gadsimtu laikā ir vairākkārt degusi un atkal celta no jauna. Savu tagadējo izskatu tā ieguvusi tikai pēc 1778.gada, taču to vēlreiz vajadzēja atjaunot pēc ugunsgrēka 1905.gadā.

 Pils ir viena no retajiem īpašumiem Latvijā, kas vienas dzimtas rokās atradusies vairākus simtus gadu, jo jau kopš 13. gadsimta otrās puses tā piederējusi baronu fon Rozenu dzimtai, kas ar īsiem pārtraukumiem šeit saimniekoja līdz pat 1939. gadam.

Interesants ir stāsts par pilij blakus esošo divstāvu celtni, tā saucamo, mazo pili. Stāsta, ka tā celta kādam no Rozeniem, kurš sev par sievu apņēmis zemas kārtas jaunavu. Lai augstdzimušajiem ikdienā nebūtu jāsastopas ar šādu pilī nevēlamu personu, tad esot uzcelta mazā pils, kur tad šis pāris varētu mitināties. Tomēr gan brīvkungs Klauss fon Rozens, gan pašreizējais ēkas īpašnieks Mārtiņš Zelmenis šo stāstu neuzskata par patiesu, jo viņu rīcībā esošie dati liecina, ka Mazā pils ir sākta būvēt kopā ar Lielo pili. Tā varētu būt kalpojusi kā palīgceltne – tējas namiņš, piķiera un sarga namiņš, gan kalpu māja. Kādu laiku tā varētu būt bijusi arī veļas māja un virvju vijamā māja, bet droši to apgalvot nevar.

 straupeslabumi 009

Pēc otrā pasaules kara Lielstraupes pilī vairākus gadus atradās Lielstraupes mašīnu traktoru stacijas administrācija, bet kopš 1963.gada pilī darbojas Straupes narkoloģiskā slimnīca.

Līdz mūsdienām saglabājusies pils ar baznīcu un zvanu torni, aizsarggrāvju un vaļņu atliekām. Laika gaitā ievērojami mainījies pils ēku pielietojums un ārējais izskats. Apkārt pilij bija izvietojušās pils saimniecības ēkas, no kurām tikai daļa saglabājusies. Uz vairāku ēku pamatiem uzbūvētas dzīvojamās mājas.

Lai gan laika gaitā pils iekštelpas ir remontētas un pārveidotas, arī tagad pilī ir saglabājušās daudz senu lietu – glazētas podiņu krāsnis, ozolkoka kāpnes, durvju apkalumi, daudz šauru eju un kāpnīšu. Pils pagalmā kādreiz atradies barona fon Rozena vīna pagrabs, no kura tagad pāri palikušas akmens sienas un vārtu aile.

straupeslabumi 011straupeslabumi 014 straupeslabumi 017straupeslabumi 012straupeslabumi 006

Lielstraupes pils lepnums ir tās tornis, kurā saglabājies vēja rādītājs ar skaitli 1742. Jau pa gabalu redzama pulksteņa ciparnīca, kas mūsdienās diemžēl vairs nedarbojas. No torņa paveras plašs skats uz Straupi

straupeslabumi 021 ;) 016

‹ Atpakaļ
Lapas izstrāde SIA Datnet IT